Literackie podróże, te małe i te duże

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - "Literackie podróże, te małe i te duże" - Dziewczynka z zapałkami

"Literackie podróże, te małe i te duże" - Dziewczynka z zapałkami

Chwila refleksji w przedświątecznym nastroju – spotkanie z bohaterką baśni H. Ch. Andersena.

W dzisiejsze przedpołudnie wspólnie z uczestnikami projektu „Literackie podróże, te małe i te duże” przenieśliśmy się do baśniowego świata H.Ch. Andersena. Gdy do Oddziału dla dzieci weszła główna bohaterka baśni - dziewczynka z zapałkami, uczniowie oniemieli z wrażenia. Nikt nie spodziewał się takiej wizyty. Po krótkim zapoznaniu dziewczynka opowiedziała swoją smutną historię. Opowieść naszego gościa bardzo wzruszyła dzieci. Z zaciekawieniem i dużą empatią wysłuchały i obejrzały całą baśń za pomocą teatrzyku Kamishibai. Po chwili refleksji przystąpiliśmy do wykonania prac plastycznych. Debiutanckie spotkanie z witrażem okazało się nie lada wyzwaniem, jednak nasi trzecioklasiści poradzili sobie z nim wspaniale. Prace nas zauroczyły.

 Fotogaleria

17 grudnia 2021
Przejdź do - "Literackie podróże, te małe i te duże" - Dzieci z Bullerbyn

"Literackie podróże, te małe i te duże" - Dzieci z Bullerbyn

Podczas piątkowych zajęć z cyklu „Literackie podróże, te małe i te duże” wspólnie z klasą IIb wyruszyliśmy w wirtualną podróż do małego miasteczka w Szwecji. Pracując nad rozdziałem „Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę” wspólnie z bohaterami książki A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” poznaliśmy zwyczaje bożonarodzeniowe. Porównując je z naszymi zgodnie stwierdziliśmy, że wiele z nich mamy podobnych. Niesamowitą radość sprawiło dzieciom samodzielne wykonanie bombek i łańcuchów choinkowych. WYSZŁY PIĘKNIE !!!

Fotogaleria

10 grudnia 2021
Przejdź do - "Literackie podróże, te małe i te duże" - Dziewczynka z parku

"Literackie podróże, te małe i te duże" - Dziewczynka z parku

26 października w ramach cyklicznych spotkań „Literackie podróże, te małe i te duże ” uczniowie klasy II b wyruszyli w podróż w … nieznane. Spotkali się z małą dziewczynką Andzią, główną bohaterką pięknej i wzruszającej książki Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka z parku”. Autorka poprzez opisy codziennych sytuacji opowiada o cierpieniu małej dziewczynki oraz jej mamy po śmierci taty, o wartości wspomnień, a także o tym jak radzić sobie w trudnej sytuacji życiowej. Praca z lekturą przybliżyła trudną i bolesną problematykę śmierci szczególnie dla dzieci. Jednak drugoklasiści doskonale dali sobie radę z nazywaniem emocji Andzi. Podczas swobodnych rozmów na temat treści książki nie zabrakło przykładów jak każdy z nas może radzić sobie z uczuciami i ich wyrażaniem. Bezbłędne rozwiązanie zadania „Prawda czy fałsz” świadczy o doskonałej znajomości przez dzieci tej trudnej lektury. Na zakończenie spotkania każdy wykonał obraz – jesienne drzewo w parku. Wspólne zdjęcie i galeria prac świadczą o zaangażowaniu uczniów i niebywałych zdolnościach nie tylko plastycznych. Dziękujemy za miłe spotkanie i zapraszamy za miesiąc.

Fotogaleria

27 października 2021
Przejdź do - "Literackie podróże, te małe i te duże" - O psie który jeździł koleją

"Literackie podróże, te małe i te duże" - O psie który jeździł koleją

Dziś klasa IIIa w literacką podróż wyruszyła pociągiem do Włoch. A wszystko to za sprawą bohaterskiego psa Lampo z książki "O psie który jeździł koleją" Romana Pisarskiego. Razem z Lampo zatrzymaliśmy się na małej włoskiej stacji kolejowej Marittima. Analizując treść lektury stwierdziliśmy, że opowieść ta oparta jest na faktach autentycznych. Lampo zaprzyjaźnił się z zawiadowcą stacji, podróżując koleją przeżył wiele przygód. Zdobył sławę w kraju poświęcając swoje życie ratując małą Adele bawiącą się na torach. Okazał się wspaniałym, mądrym i oddanym człowiekowi psem. Jego grób do dziś znajduje się blisko stacji. Historię bohaterskiego Lampo zna każde dziecko, nie tylko we Włoszech. Trzecioklasiści opowiadając o swoich psach zgodnie stwierdzili, że pies jest przyjacielem człowieka. Pracując w oparciu o tekst wspólnie rozwiązywaliśmy zadania związane z podróżami psa po Włoszech. Nie zabrakło krzyżówki i zaszyfrowanych zadań. Dużą atrakcją okazało się zrobienie psa – pracy przestrzennej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego spotkania.

Fotogaleria

20 października 2021
Przejdź do - "Literackie podróże, te małe i te duże" - Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

"Literackie podróże, te małe i te duże" - Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

24 maja Oddział dla dzieci opanowały niesforne skarpetki. A to za sprawą „Literackich podróży”, które zabrały uczniów kl. Ib w świat „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Dzięki lekturze książki Justyny Bednarek pierwszoklasiści dowiedzieli się, co dzieje się z zaginionymi podczas prania skarpetkami i jakie przygody je spotykają. Z uwagą wysłuchały historii o zielonej skarpetce, która uszczelniła wronie gniazdo. Urozmaiceniem zajęć była zabawa w detektywa. Każde dziecko po wylosowaniu jednej skarpetki z kosza musiało odnaleźć do niej parę ukrytą w zakamarkach Oddziału. Odnalezione skarpetki zostały zawieszone na sznurze do bielizny tworzącym element dekoracji. Podczas pracy plastycznej uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością ozdabiając jedenastą skarpetkę i ilustrując jej historię.

Fotogaleria

27 maja 2021