Biblioteka Publiczna w Kałuszynie

Strona główna

Najnowsze aktualności

Kałuszyńskie spotkania z historią

Serdecznie zapraszamy na warsztaty z cyklu „Kałuszyńskie spotkania z historią”. Temat spotkania to: „Akta miasta Kałuszyna".

 

15 stycznia 2022

"Mała książka - Wielki człowiek"

Witamy Aleksandra w naszej rodzinie czytelniczej „Mała książka – Wielki człowiek”.

na zdjęciu chłopiec z książką w ręku

 

13 stycznia 2022
Powiększ zdjęcie

II Kałuszyński Orszak Trzech Króli

Tak było…, za nami II Kałuszyński Orszak Trzech Króli

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kałuszynie dziękuje współorganizatorom: Burmistrzowi Kałuszyna Panu Arkadiuszowi Czyżewskiemu i proboszczowi Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie księdzu Jerzemu Skłuckiemu, którzy dbają i wspierają podtrzymanie tradycji w Naszej lokalnej społeczności. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Szczególne podziękowanie kieruję do Zarządu Województwa Mazowieckiego za sfinansowanie tego projektu: Marszałka Województwa Mazowieckiego.
W tym roku aktorami orszakowych scen byli: Proboszcz naszej Parafii - Ksiądz Jerzy Skłucki główny dowodzący Orszaku. Gość specjalny ksiądz Jacek Pielak proboszcz parafii św. Augustyna Kambia, Sierra Leone. Mędrcami, którzy przybyli do nas z dalekiego Wchodu byli: Król Kacper - Burmistrz Kałuszyna Pan Arkadiusz Czyżewski, Król Melchior - Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Bogusław Michalczyk, Król Baltazar - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kałuszynie Pan Marek Pachnik. W roli Świętej Rodziny wystąpili Państwo Paulina i Jacek Gójscy z synkiem Eugeniuszem z Przytoki. Na czele orszaku szedł Archanioł, czyli Pan Jarosław Abramowski z Patoku. W inscenizacji Orszakowej wzięli również udział: Międzypokoleniowy Zespół Razem z Domu Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca Kasianiecka ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie pod kierunkiem pani Teresy Kowalskiej. Połączone chóry: parafialny z Kałuszyna i zespół Chóralny Walibabki z Groszk pod kierunkiem p. Sławomira Strupiechowskiego. Pani Danuta Olszewska, która przeczytała okolicznościowy wiersz autorstwa męża Seweryna. W postacie pasterzy, legionistów, aniołów oraz flagowych wcielili się: uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie oraz ministranci i bielanki. Indywidualne podziękowania dla Piotra Grabarka i Andżeliki Ciborowskiej. Dziękuję wszystkim za wystąpienie w tegorocznej aranżacji Orszaku Trzech Króli. Nasz Orszak to wspólna praca bardzo wielu osób. Podziękowania składam również osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia: pani Agnieszce Zych i Karolowi Karaban za udostępnienie gwiazdy. Państwu Dorocie i Piotrowi Rozenkom z Kałuszyna, Państwu Sylwii i Piotrowi Wocial z Przytoki, Państwu Elżbiecie i Zbigniewowi Milewskim z Olszewic. Dziękuję osobom, które podarowały słodki poczęstunek. W szczególności paniom: Mari Dmowskiej, Annie Zawadzkiej, Sylwi Wocial i Beacie Ratuskiej, które także pomagały przy rozdawaniu przygotowanych potraw. Strażakom z OSP Kałuszyn i policji dziękuję za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem. Dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego i Zakładu Gospodarki Komunalnej za pomoc techniczną. Za oprawę fotograficzną i video relację z imprezy dziękuję Karolinie Pokora-Kunka i Marcinowi Ciechańskiemu.
Dziękuję moim pracownikom za przygotowanie całego przedsięwzięcia oraz wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w Orszak. Dziękuję Państwu, którzy tak licznie przybyli, aby wspólnie głosić radosną nowinę, dziękuję za mile spędzony czas.

 

Fotogaleria - w obiektywie Karoliny Pokora-Kunka

Fotogaleria - w obiektywie Małgorzaty Leszczyńskiej

12 stycznia 2022

Ferie 2022

Plakat zawierający informacje o feriach

10 stycznia 2022

Orszak Trzech Króli

na zdjęciu plakat z informacją o Orszaku Trzech Króli

1 stycznia 2022