Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Powiększ zdjęcie

Nie wolno było czytać!

„Każdy rodzaj cenzury, czy to rządowej czy też kulturalnej, wynika w rzeczywistości z tego samego: ze strachu. Z przekonania, że zezwolenie na ujawnienie jakiejś mowy, książki, sztuki, filmu czy sekretu o wadze państwowej będzie w pewnym stopniu zagrożeniem dla władz.”
                                                                                              (Encyklopedia cenzury, Jonathan Green)


Z przyjemnością informujemy, że również nasza Biblioteka przyłącza się do obchodów Tygodnia Zakazanych Książek. Można zobaczyć wystawę prezentującą literaturę niedostępną w pewnych okresach historii, zapoznać się z całą listą zakazanych tytułów i ciekawostkami z nimi związanymi.

Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest świętem wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.

Przyjdź i zobacz, których książek nie wolno (było) czytać!

 

28 września 2016
Czytaj więcej o: Nie wolno było czytać!

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 -Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Publiczna w Kałuszynie jest ponownie w 2016 roku, beneficjentem wieloletniego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1. Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych  ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

Program realizowany jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020. Pozyskane środki finansowe przeznaczymy na zakup wydawnictw popularnonaukowych, literatury pięknej dla dorosłych oraz książek dla dzieci i młodzieży.

Celem „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020” jest stwarzanie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Realizacja NPRCz ma wzmocnić znaczenie czytelnictwa dla rozwoju potencjału kulturowego i kreatywnego Polaków.

W ramach dotacji celowej nasza biblioteka otrzymała środki w wysokości 7.500,00 złotych.

Zapraszamy Czytelników Biblioteki do proponowania zakupu nowości wydawniczych. Jednocześnie można śledzić na bieżąco nasze nowe zakupy w KATALOGU w zakładce NOWOŚCI.

                                                                      

 

26 września 2016
Czytaj więcej o: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 -Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

III Święto Złotego Ułana

 Burmistrz Kałuszyna pan Marian Soszyński oraz Fundator Pomnika Złoty Ułan pan Jan Żyliński

zapraszają na

12 września 2016
Czytaj więcej o: III Święto Złotego Ułana
Powiększ zdjęcie

Narodowe czytanie "Quo vadis"

Piąta edycja Narodowego Czytania za nami. Pracownicy biblioteki realizując  przedsięwzięcie nie tylko wystąpili jako aktorzy, ale też przygotowali starożytną scenografię, kostiumy, muzykę, adaptację tekstu do przedstawień i wiele innych atrakcji.

Wszyscy chętni zgromadzeni w samo południe w pięknej scenerii w Parku Miejskim mogli przeczytać i posłuchać fragmentów powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”, z udziałem aktorki teatralnej  i filmowej Katarzyny Ankudowicz, legionistów rzymskich z grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax, lokalnych władz i mieszkańców.

Bardzo dziękuję za udział w akcji Narodowe czytanie „Quo vadis” wszystkim uczestnikom, a w szczególności artystom z zespołu międzypokoleniowego „Razem” pod kierunkiem pani Teresy Kowalskiej za przygotowanie krótkiej adaptacji fragmentów powieści. Czytającym: pani Katarzynie Ankudowicz, za-cy burmistrza pani Henryce Sęktas, sekretarzowi UM panu Arkadiuszowi Czyżewskiemu, księdzu Jerzemu Skłuckiemu, dyrektor Gimnazjum w Kałuszynie pani Marii Bartosiak, dyrektor Żłobka Gminnego pani Bożenie Raciborskiej, vice dyrektor Szkoły Podstawowej pani Agnieszce Wierzbickiej, pani Karolinie Suchockiej z Przedszkola Publicznego, paniom: Alinie Włodarczyk, Ewelinie Milewskiej i Natalii Zaliwskiej oraz Krzysztofowi Pochwickiemu z grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax. Przedstawicielom naszych szacownych emerytów, paniom: Krystynie Wocial, Danucie Olszewskiej i Jadwidze Milewskiej oraz panu Sewerynowi Olszewskiemu za pięknie wybrzmiałe słowa.

 Całość scenografii wzbogaciły figury z Firmy White Bet, której właścicielom za udostępnienie serdecznie dziękuję.

5 września 2016
Czytaj więcej o: Narodowe czytanie "Quo vadis"

Narodowe czytanie

JUŻ JUTRO PIERWSZY KAŁUSZYŃSKI CZYTELNICZY FLASH-MOB!

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury do wspólnego czytania fragmentów "Quo Vadis", podczas piątej edycji Narodowego Czytania "Quo Vadis". Niezbędne fragmenty dostępne będą na miejscu. Gdzie się spotykamy?

Oczywiście TAM GDZIE ZAWSZE, o godzinie 12.00 w PARKU MIEJSKIM

Gościem specjalnym będzie aktorka Katarzyna Ankudowic, Legioniści rzymscy z grupy rekonstrukcyjnej HELLAS ET ROMA i wiele innych atrakcji. Każdy, kto przyniesie swój egzemplarz "Quo Vadis" H.Sienkiewicza, otrzyma pamiątkowy stempel pieczęcią wydaną przez Kancelarię Prezydenta z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania.

23 sierpnia 2016
Czytaj więcej o: Narodowe czytanie